Opinie o Nas
Czy można chodzić z wykrywaczem metali po swoim polu? 0
Czy można chodzić z wykrywaczem metali po swoim polu?

Wiele osób zastanawia się, czy można chodzić z wykrywaczem metali po swoim polu? Wydaje się, że tak. Jednak wszystkich miłośników amatorskiego poszukiwania skarbów musimy zmartwić. Nie tylko jest to nieodpowiednie zachowanie, ale również czyn nielegalny, którego nieprzestrzeganie grozi karą. Ważne! Istnieją wyjątki, które pozwalają legalnie wykorzystywać to narzędzie. Jakie? Odpowiedź w artykule.

Wykrywacz metali a prawo w Polsce

Decyzja wynikająca z ustawy o ochronie zabytków jest jednoznaczna i bezwarunkowo wskazuje na to, że samodzielne poszukiwanie zabytków jest nielegalne, a chodzenie z wykrywaczem metali bez pozwolenia to po prostu czynność zakazana.

Dlaczego chodzenie z wykrywaczem metali to przestępstwo? 

Wyobraź sobie, że jesteś zapalonym poszukiwaczem skarbów. Chodzenie z wykrywaczem metalu to dla Ciebie codzienność. Samodzielnie przeczesujesz wybrane przez siebie miejsca. Wreszcie, pewnego dnia, Twój wykrywacz odnajduje jakiś przedmiot. Z entuzjazmem wyciągasz go z ziemi i zabierasz do domu. Tam – po wstępnych oględzinach – orientujesz się, że być może ma wartość zabytkową. Dla Ciebie jest bezużyteczny. W końcu przekazujesz go odpowiednim organom, ale niestety nie potrafisz wskazać dokładnego miejsca znaleziska. Po prostu już tego nie pamiętasz. Nawet jeśli jesteś w stanie wskazać wspomniany obszar, ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, upływ czasu itp. ziemia nie wygląda już tak samo, więc miejsce odkrycia jest już bezużyteczne.

Czy wiesz, że w ten sposób możesz przyczynić się do naruszenia otoczenia archeologicznego?

Każdy przedmiot znajdujący się w ziemi może być zabytkiem. To jest fakt. Ze względu na burzliwą historię ostatnich lat naszego kraju nawet najdrobniejszy szczegół ma znaczenie dla określenia wagi konkretnego znaleziska. Jeśli pozbawimy go otoczenia archeologicznego, usuniemy warstwę ziemi, tak ważną dla określenia kontekstu, zmarnujemy jego wartość informacyjną! To z kolei prowadzi do utraty najcenniejszej roli danego przedmiotu. Zamiast zabytkiem, staje się bezużytecznym, dawnym gadżetem. Co zrobić, by tę historię poprowadzić w zupełnie inny sposób – bez szkody dla zabytków i naszego dziedzictwa?

Co trzeba zrobić, żeby legalnie poszukiwać zabytków?

Jest nadzieja dla tych, którzy pragną – nawet amatorsko – wykrywacze metali umieścić w swoim ręku. Jak się okazuje, każdy może przyczynić się do sukcesów związanych z odkryciami archeologicznymi. Nie trzeba robić tego po kryjomu. By jednak marzenia o tej przygodzie mogły się urzeczywistnić, należy udać się do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Tam, po złożeniu odpowiedniego wniosku i uiszczeniu opłaty skarbowej, można starać się o stosowne zezwolenie, które umożliwia legalne chodzenie z wykrywaczem metali.

Niezastosowanie się do tej zasady grozi grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności. Nielegalne poszukiwanie zabytków to przestępstwo, które objęto karami administracyjnymi. Ze względu na możliwość zniszczenia otoczenia archeologicznego, a więc pozbawienia szansy na prawidłowe odczytanie historii danego przedmiotu, charakter kar i ich zakres może być bardzo dotkliwy dla tych, którzy świadomie podejmują ryzyko nielegalnych poszukiwań. Nie warto ryzykować, skoro pozwolenie może otrzymać każdy.

Czy trzeba składać wniosek o pozwolenie?

Jeśli chcesz legalnie korzystać z wykrywaczy metali, musisz otrzymać pozwolenie. Będzie ono Twoją przepustką do świata archeologicznych przygód. Chodzenie z wykrywaczem metalu to niesamowite przeżycie – zwłaszcza gdy Twoje starania przyniosą konkretne efekty. Człowiek wyposażony w słuchawki do wykrywacza i w różnego rodzaju akcesoria do wykrywacza metali nawet na najzwyklejszym polu lub pięknej plaży może poczuć się wyjątkowo.

Ponadto kontakt z konserwatorem zabytków może okazać się niezwykle cenny. Urzędnicy poza wydaniem pozwolenia, przekazują wiele cennych informacji. To od nich można się dowiedzieć:

  • które miejsca są wyłączone z poszukiwań,
  • gdzie może być niebezpiecznie,
  • albo jakie tereny są zagrażające ludzkiemu życiu lub zdrowiu.

Poza tym osobom legalnie korzystającym z wykrywaczy metali, w razie odnalezienia zabytku, przysługuje nagroda. Ta – jest przyznawana – po spełnieniu określonych wymagań, a także na podstawie ważnego pozwolenia wydanego przez konserwatora zabytków

Własne pole a szukanie skarbów

Wykrywaczem metali można legalnie posługiwać się tylko na podstawie określonych pozwoleń. W innym przypadku – jeśli odnalezienie cennego przedmiotu nie miało charakteru przypadkowego – nie sposób mówić o legalnym poszukiwaniu zabytków. Nawet na własnym polu lub działce. Jedynie drobne prace w ogrodzie (kopanie itp.) lub rolne mogą mieć incydentalny charakter. Z tego względu nie są uznawane za wykroczenie. Jednak, jeśli w dłoń chwytasz wykrywacz metali, a więc Twoje działania mogą zostać uznane za celowe, świadomie popełniasz przestępstwo.

Jeśli nie wiesz, czy Twoje chodzenie z wykrywaczem metali jest legalne, upewnij się, że możesz to robić. Wojewódzki konserwator zabytków rozwieje Twoje wątpliwości. Czy wiesz, że archeolodzy często zapraszają detektorystów do współpracy? Gdy zezwalają na udział w swoich badaniach, pokazują również jak obchodzić się z zabytkami. Ta wiedza jest bardzo ważna. Wysiłki, które wspólnie podejmują, często prowadzą do ciekawych odkryć.

Możesz legalnie korzystać z wykrywaczy metali. Wystarczy, że złożysz wniosek i otrzymasz konieczne pozwolenie. Pamiętaj jednak, że każde znalezisko to fragment dziedzictwa kulturowego. Warto nauczyć się, jak poszukiwać zabytków profesjonalnie. Poszanowanie dawnych przedmiotów to poszanowanie naszej historii.

Sprawdź:

Komentarze do wpisu (0)

Zadzwoń do Nas!:

Telefon: 795 970 990

Email: biuro@detect.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
;
Sklep internetowy Shoper.pl