Magnesy neodymowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Są chętnie wykorzystywane m.in. przez poszukiwaczy skarbów. Żeby skutecznie z nich korzystać, trzeba wiedzieć jakie metale przyciąga magnes neodymowy. W tym artykule poznasz odpowiedzieć na to pytanie. Zacznijmy jednak od podstaw.
Co to jest magnes Neodymowy i jak działa?
Magnes neodymowy to rodzaj magnesu, który jest wykonany z połączenia neodymu, żelaza i boru. Taka mieszanka zapewnia silne właściwości magnetyczne. Magnesy neodymowe znane są z bardzo dużej mocy przyciągania – nawet 1000 razy cięższej niż waga magnesu.
Oznacza o, że nawet niewielkie magnesy neodymowe o średnicy ok. 1-2 cm mocno się przyciągają i należy z nich korzystać ostrożnie. Nierozsądne korzystanie może spowodować m.in. skaleczenia, nawet zmiażdżenie palców.
Trzeba także pamiętać, że magnesy neodymowe ze względu na siłę przyciągania są trudne do oddzielenia. Warto zainwestować w płytkę dystansującą, która pozwoli skutecznie i łatwo je rozłączyć.
Jakie metale przyciąga magnes neodymowy?
Magnesy neodymowe, podobnie jak inne przyciągają ferromagnetyki, czyli metale, które są stale namagnesowane. Do tej grupy zaliczamy m.in. żelazo. Jednocześnie magnes neodymowy wyróżnia się niezwykłą siłą, dlatego nie przedmiot nie musi być wykonany całkowicie z żelaza. Dzięki swojej niezwykłej sile przyciągania magnes może być z powodzeniem wykorzystany także do pracy z przedmiotami, w których znajdują się niewielkie domieszki metalu.
Inne metale, które przyciąga magnes neodymowy to m.in. kobalt, stal, dysproz, nikiel, gadolin oraz erb. Lista oczywiście nie jest zamknięta, jednak te metale najłatwiej znaleźć podczas poszukiwań.
Co można wyłowić magnesem neodymowym?
Przede wszystkim stalowe i metalowe przedmioty. Najczęściej jest to różnego rodzaju złom i zgubione przedmioty np. narzędzia ogrodowe, biżuteria, noże, śruby i gwoździe. Pamiętaj o tym, żeby odpowiednio zawiązać magnes przed poszukiwaniami. Najlepiej wykorzystać do tego węzeł typu beczka.
Czy magnes neodymowy przyciąga złoto i srebro?
Złoto i srebro jest chętnie poszukiwane przez poszukiwaczy skarbów. Jednak są to metale, które możemy zaliczyć do grupy diamagnetyków. Dlatego nie są przyciągane przez magnes neodymowy ani przez żaden inny rodzaj magnesu.
Jeśli chcesz się skupić na szukaniu złota i srebra, to lepszym wyborem jest wykrywacz metalu. Oczywiście utrudnia to przeszukiwanie dna zbiorników wodnych (a do tego często są Wykorzystywane magnesy neodymowe, ponieważ niezbędny jest wtedy także sprzęt do nurkowania.
Natomiast nie brakuje pasjonatów takich poszukiwań. Jeśli lubisz pływać i chcesz przeszukiwać tereny, które są znacznie rzadziej penetrowane przez innych poszukiwaczy, to podwodne poszukiwania są świetnym wyborem.
Ponadto pamiętaj, że wszelkie poszukiwania, czy to z wykrywaczem metali, sprzętu do nurkowania, czy też przy użyciu samego magnesu neodymowego wymagają zezwolenia przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.