Jak działają wykrywacze?
Podstawy wykrywania metali - Jak działają wykrywacze metali?
Wykrywacze metali wytwarzają pole elektromagnetyczne w cewce wykrywacza, które przenika do gruntu. Wszystkie obiekty metalowe w zasięgu pola elektromagnetycznego ulegną wzbudzeniu i wytworzą własne pole elektromagnetyczne. Cewka wykrywacza odbiera te fale elektromagnetyczne i sygnalizuje występowanie obiektu, generując sygnał. Wykrywacze metali Minelab są zdolne do odróżniania rodzajów obiektów; można je sparametryzować tak, aby ignorowały obiekty niechciane.
1. Bateria
Bateria zapewnia zasilanie wykrywacza.
2. Panel kontrolny
Panel kontrolny zawiera układy elektroniczne wykrywacza. Tutaj jest generowany sygnał wysyłany oraz przetwarzany sygnał odebrany, który jest konwertowany na sygnał alarmu.
3. Cewka wykrywacza
Cewka wykrywacza wytwarza fale elektromagnetyczne, które przenikają do gruntu, oraz odbiera fale elektromagnetyczne wzbudzone w obiekcie.
4. Wysyłane fale
elektromagnetyczne (przedstawienie graficzne – kolor niebieski) Wysyłane fale elektromagnetyczne powodują wzbudzenie obiektów, które można dzięki temu wykryć.
5. Obiekt
Obiektem jest każdy metalowy element, który może być wykryty przez wykrywacz metali. W tym przykładzie mamy skarb, który jest pożądanym obiektem.
6. Niechciany obiekt
Niechciane obiekty to zazwyczaj ferromagnetyki (przyciągane przez magnes), takie jak gwoździe, ale również nieferromagnetyki, takie jak zakrętki od butelek. Jeśli wykrywacz jest ustawiony tak, aby odrzucał niechciane obiekty, dla tych obiektów nie będzie generowany alarm.
7. Odbierane fale
elektromagnetyczne (przedstawienie graficzne – kolor żółty) Fale elektromagnetyczne generowane przez wzbudzone obiekty są odbierane przez cewkę wykrywacza.
8. Reakcja na obiekt
(reprezentacja graficzna – kolor zielony) Gdy zostanie wykryty pożądany obiekt, wykrywacz metali wygeneruje alarm dźwiękowy, taki jak piknięcie lub sygnał o zmiennym tonie. Wiele wykrywaczy Minelab wyświetla również informacje wizualne o obiekcie.
Wyjaśnienie kluczowych zasad dotyczących wykrywania
Bez względu na to, czy poszukujesz złota, zabytkowych monet, czy skarbów zatopionych pod wodą, istnieje kilka podstawowych zasad i warunków, które są wspólne dla wykrywania metali wszystkich postaci. Zrozumienie, jak te definicje mają się do rodzaju wykrywanych obiektów, zapewni większy sukces.
Strojenie do gruntu
Strojenie do gruntu jest ustawieniem, które zwiększa głębokość wykrywania w zmineralizowanym gruncie. Grunt może zawierać sole, takie jak mokry piasek na plaży, lub drobne cząsteczki żelaza, jak w glebie żelazistej (red earth). Minerały reagują na pole elektromagnetyczne wytwarzane przez wykrywacz w podobny sposób, jak szukane obiekty. Z powodu znacznie większej masy gruntu w porównaniu do zakopanego obiektu efekt mineralizacji łatwo maskuje małe obiekty. Aby niwelować sygnały wynikające z reakcji gruntu, należy zastosować strojenie do gruntu, tak aby słyszeć sygnały pochodzące od obiektu, niezakłócone przez szumy z gruntu.
Występują trzy główne typy strojenia do gruntu:
1. Ręczne strojenie do gruntu – ręczne ustawienie funkcji Ground Balance, tak aby zminimalizować sygnały wytwarzane przez grunt.
2. Automatyczne strojenie do gruntu – wykrywacz automatycznie wybiera najlepsze ustawienie funkcji Ground Balance. Ta funkcja działa szybciej, prościej i dokładniej niż ręczne ustawianie.
3. Śledzenie strojenia do gruntu – wykrywacz w sposób ciągły reguluje ustawienie funkcji Ground Balance podczas wykrywania. Dzięki temu strojenie do gruntu jest zawsze prawidłowe.
W wykrywaczach Minelab stosuje się wyjątkowe, zaawansowane technologie zwiększające możliwości strojenia do gruntu, nieosiągalne dla innych wykrywaczy.
Częstotliwość
Częstotliwość wykrywacza metali jest jedną z głównych właściwości, która określa, z jaką dokładnością można wykrywać obiekty. Ogólnie wykrywacz jednoczęstotliwościowy, generujący fale o wysokiej częstotliwości będzie miał większą czułość i wykryje małe obiekty, natomiast wykrywacz jednoczęstotliwościowy, generujący fale o niskiej częstotliwości wykryje duże obiekty znajdujące się na większej głębokości. Jednoczęstotliwościowe technologie Minelab to VLF i VFLEX. Rewolucyjne technologie Minelab BBS, FBS, FBS2 i MPS zapewniają nadawanie na wielu częstotliwościach i dlatego umożliwiają jednoczesne wykrywanie małych i głęboko położonych obiektów.
Dyskryminacja
Dyskryminacja jest to zdolność identyfikowania zakopanych obiektów w oparciu o ich przewodność i/lub właściwości ferromagnetyczne. Dzięki dokładnemu zidentyfikowaniu zakopanego obiektu można zdecydować, czy go wykopywać, czy potraktować jako odpad i kontynuować poszukiwania. Wykrywacze Minelab pokazują numery identyfikujące obiekty (ID obiektu) i/lub wytwarzają sygnały dźwiękowe, aby wskazać typ wykrytego obiektu.
W wykrywaczach Minelab stosuje się cztery typy dyskryminacji:
1. Zmienna dyskryminacja – najprostszy typ dyskryminacji, w którym zastosowano pokrętło do regulacji poziomu dyskryminacji.
2. Maskowanie/Odrzucanie żelaza – funkcja najczęściej używana przy poszukiwaniu złota, aby ignorować żelazne odpady.
3. Dyskryminacja wybiórcza – umożliwia określenie konkretnych typów obiektów do akceptacji lub
odrzucenia.
4. Smartfind – najbardziej zaawansowana postać dyskryminacji. Identyfikatory obiektów są pokazywane, przy uwzględnianiu własności ferromagnetycznych i dotyczących przewodności, na dwuwymiarowym wyświetlaczu. Poszczególne segmenty i większe obszary wyświetlacza mogą być zaznaczone w celu odrzucania niechcianych obiektów.
Gotowy na przygodę - sprawdź co przygotowała firma Minelab >>>