

Słownik pojęć - tłumaczy Minelab
Przewodność
Przewodność odnosi się do wartości natężenia prądu, jaki może płynąć w obiekcie. Ilustracja przewodności pokazuje, jak prąd elektryczny wzbudzony przez pole elektromagnetyczne z wykrywacza metali płynie w monecie o wysokiej przewodności.
FeCo
Dyskryminacja jest to zdolność identyfikowania zakopanych obiektów w oparciu o ich przewodność i/lub właściwości ferromagnetyczne. W oparciu o pomiar tej właściwości można określić, czy obiekt jest wartościowy, czy nie, więc poświęcamy mniej czasu na wykopywanie śmieci.
Pole elektromagnetyczne
Pole elektromagnetyczne jest polem fizycznym generowanym przez naładowane elektrycznie metalowe obiekty. To pojęcie odnosi się zarówno do fal nadawanych przez cewkę wykrywacza, jak i fal odbieranych pochodzących od obiektu. Ilustracja pola elektromagnetycznego przedstawia fale nadawane przez cewkę (niebieskie) i odbierane, które pochodzą od obiektu (żółte).
Materiały ferromagnetyczne
Materiały/obiekty ferromagnetyczne zawierają żelazo i dlatego są przyciągane przez magnes, np. końskie podkowy, gwoździe, puszki. Ilustracja materiału ferromagnetycznego przedstawia gwóźdź przyciągany przez magnes. Wiele naturalnych i wytworzonych przez człowieka obiektów zawiera żelazo. Większość z nich to śmieci, jednak niektóre mogą być wartościowymi artefaktami.
Częstotliwość
Częstotliwość wykrywacza metali odnosi się do szybkości, z jaką wysyła on sygnały do gruntu. Częstotliwość jest mierzona w hercach (Hz). Pewne częstotliwości nadają się do wykrywania określonych obiektów lepiej niż inne, np. wysokie częstotliwości służą do szukania bardzo małych obiektów, podczas gdy niskie do dużych obiektów położonych głęboko.
Mineralizacja gruntu
Mineralizacja gruntu odnosi się do minerałów naturalnie występujących w gruncie, które wpływają na wydajność wykrywacza metali. Występują dwa główne rodzaje mineralizacji gruntu. Pierwszy wynika z występowania cząsteczek żelaza i może być rozpoznany przez czerwony kolor gruntu. Drugi wynika z występowania soli, tak jak na plażach nadmorskich. Mineralizacja wynikająca z występowania żelaza powoduje, że grunt staje się magnetyczny, a mineralizacja solna — że staje się przewodzący. Obie postacie mineralizacji gruntu mogą generować fałszywe sygnały, które maskują obiekty. Ilustracja mineralizacji gruntu przestawia minerały w gruncie wytwarzające sygnały odbierane przez pole elektromagnetyczne wykrywacza metali.
Eliminacja zakłóceń
Eliminacja szumów jest funkcją wykrywacza metali, która przesuwa jego częstotliwość lub częstotliwości robocze, aby zmniejszyć efekt szumów elektromagnetycznych pochodzących od środowiska, ze źródeł takich jak linie wysokiego napięcia, nadajniki telefonii komórkowej i inne wykrywacze metali.
Materiały nieferromagnetyczne
Materiały nieferromagnetyczne nie zawierają żelaza. Wartościowe obiekty to monety, złote pierścienie i miedziane artefakty. Śmieci to nakrętki od butelek, zawleczki od puszek i folia aluminiowa.
Obiekt
Obiektem jest każdy metalowy element, który może być wykryty przez wykrywacz metali. Obiekt może być wartościowy, tak jak moneta, lub może być śmieciem – jak zakrętka od butelki.
Identyfikator obiektu
Numeryczne i dźwiękowe identyfikatory obiektów są generowane przez wykrywacz, aby umożliwić identyfikację obiektów w oparciu o ich właściwości przewodzące i/lub ferromagnetyczne.
Próg czułości
Próg czułości to ciągły sygnał dźwiękowy wydobywający się z wykrywacza. Gdy próg czułości stanie się „pusty”, wskazuje to wykrycie dyskryminowanego/odrzucanego obiektu.

