Opinie o Nas
Wykrywacz na militarkę - jaki wybrać? 0
Wykrywacz na militarkę - jaki wybrać?

Nie da się zaprzeczyć, że poszukiwaczy “militarki” stale przybywa. Skąd wynika popularność tego hobby? Przede wszystkim z satysfakcji, jaką dają skuteczne łowy. Dzięki udanym poszukiwaniom przez chwilę każdy może się poczuć jak archeolog lub podróżnik w czasie. Im bardziej interesująca zdobycz, tym większa frajda. Nie zapominajmy, że jednym z najciekawszych znalezisk przy użyciu wykrywacza metali była spinka do mankietu z inauguracji prezydenckiej George’a Washingtona! Ale czym właściwie jest militarka i jak się za nią zabrać? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej!

Co to są militaria?

Militaria można w skrócie opisać jako pozostałości militarne zakopane najczęściej w ziemi. Do najczęstszych znalezisk należą;

  • łuski po broni palnej,
  • pociski,
  • naboje,
  • odłamki,
  • fragmenty broni,
  • fragmenty urządzeń artyleryjskich.

Poza tym nierzadko trafić można na rzeczy osobiste, na przykład:

  • hełmy,
  • guziki,
  • menażki,
  • odznaki i oznaczenia,
  • klamry...

...lub części tych elementów.

Natomiast do największych, a zarazem najcięższej wagi zdobyczy zalicza się fragmenty czołgów i samolotów.

Skąd się one wszystkie wzięły? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że miejsca, które obecnie rysują nam się jako zwykłe łąki czy lasy, mogły być kiedyś bardzo ruchliwymi obszarami lub polami historycznych bitew. To właśnie z tych czasów zachowały się pozostałości po licznych militarnych potyczkach, które obecnie stanowią ważny cel wielu detektorystów.

Gdzie szukać militariów?

By odszukać miejsca, w których odnalezienie zabytkowych militariów jest najbardziej prawdopodobne, najlepiej skorzystać ze źródeł historycznych. Będą to na przykład stare mapy wojskowe lub kroniki. Z takich pozycji dowiemy się, co kiedyś działo się na danych fragmentach terenu, a co za tym idzie - gdzie mamy szansę na odnalezienie ciekawych militariów.

Warto przyjrzeć się również okolicom bunkrów i ziemianek, a także terenom falistym. Takie ukształtowanie mogło być bowiem wynikiem wybuchów pocisków.

Jaki wykrywacz na militaria wybrać?

Według opinii specjalistów najlepszy wykrywacz metali na militaria to taki, który przede wszystkim posiada funkcję regulacji częstotliwości. Podczas wypraw mających na celu odnalezienie militarki pożądany jest bowiem tryb pracy na niskich częstotliwościach.

Innymi elementami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze wykrywacza na militarkę są zaś:

  • liczba trybów dyskryminacji (identyfikowania wykrytych przedmiotów),
  • możliwość regulacji głośności,
  • funkcja strojenia do gruntu,
  • wysoka czułość urządzenia,
  • zasięg urządzenia,
  • czytelny i podświetlany ekran,
  • rodzaj pracy wykrywacza (statyczny - ciągle wydaje sygnał dźwiękowy, który zmienia się w momencie znalezienia przedmiotu; dynamiczny - jest cichy, wydaje sygnał dźwiękowy jedynie w momencie znalezienia przedmiotu).

Jeśli po przestudiowaniu licznych poradników nadal nie masz pewności, jakie urządzenie wybrać - ekspert sklepu Detect.pl udzieli Ci fachowego doradztwa, a także zaproponuje wykrywacze metali najlepiej pasujące do Twoich potrzeb!

Jak ustawić wykrywacz na militaria?

Najważniejszym parametrem, o którym należy pamiętać podczas dostosowywania ustawień wykrywacza metali, jest częstotliwość, czyli liczba fal elektromagnetycznych wysyłanych do gleby. Tryb emisji fal o niskiej częstotliwości (od 5 do 15 kHz) jest kluczowy do skutecznych poszukiwań.

Należy również wiedzieć, że wykrywacze do militarki informują o wykryciu przedmiotów charakterystycznym dźwiękiem. W związku z tym warto rozważyć wyposażenie się w słuchawki, które można podłączyć do urządzenia.

Dodatkowo, zwróć uwagę na tryb dyskryminacji. Jeśli wykrywacz metali, jaki posiadasz, posiada funkcję zmiennej dyskryminacji, dyskryminacji wybiórczej lub smartfind - dostosuj te ustawienia zgodnie ze swoimi preferencjami.

Podsumowując...

Poszukiwanie militariów to niewątpliwie bardzo interesujące hobby, które ciągle zyskuje nowych wielbicieli. Przygodę z militarką należy zacząć od wyboru odpowiedniego sprzętu, pasującego zarówno do potrzeb, jak i budżetu danego użytkownika. Następnie warto zapoznać się z literaturą historyczną, która pozwoli nam zdobyć ważne informacje o interesujących nas terenach. Wtedy pozostaje już tylko właściwe dostrojenie urządzenia i jesteśmy gotowi do rozpoczęcia poszukiwań rodem z ekspedycji archeologicznej!

Komentarze do wpisu (0)

Zadzwoń do Nas!:

Telefon: 795 970 990

Email: biuro@detect.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
;
Sklep internetowy Shoper.pl