Opinie o Nas
Wykrywacz metali a prawo. Czy trzeba mieć zezwolenie? 42
Wykrywacz matali a prawo. Czy trzeba mieć zezwolenie?

Liczba pasjonatów detektorystyki w Polsce stale rośnie. Nie ma co się temu dziwić - przy pomocy wykrywacza metali i odrobiny chęci każdy może poczuć się jak poszukiwacz skarbów rodem z filmu przygodowego. Tego typu hobby niejednokrotnie rozwija także wiedzę historyczną i archeologiczną. Wielu początkujących detektorystów zadaje sobie jednak pytanie, czy potrzebne jest zezwolenie na wykrywacz metali i poszukiwanie przedmiotów z jego użyciem? Czy od istniejących przepisów istnieją jakieś wyjątki? I jak możemy praktykować to hobby w pełni legalnie? Jeśli Ciebie również nurtują te i inne pytania - pozostań na stronie. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z prawnym aspektem detektorystyki.

Czy używanie wykrywacza metali jest legalne?

W wielu kręgach krążą stwierdzenia, że do nabycia wykrywacza metali potrzebne jest pozwolenie - są one całkowicie błędne. W Polsce wykrywacze metali są zupełnie legalne. Tak samo bezpieczne i niewymagające specjalnych dokumentów jest posiadanie ich.

Inną kwestię stanowi czynność, jaką jest poszukiwania z wykrywaczem metali. Ten rodzaj aktywności w naszym kraju jest objęty regulacjami prawnymi. Dotyczą one jednak wyłącznie wykorzystywania wykrywaczy do odnajdywania zabytków - w tym celu konieczne jest zezwolenie. Dokładniej opisuje to Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. 2003 Nr 162 poz. 1568), zgodnie z którą:

“[...] poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania wymaga pozwolenia miejscowo właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.”

Wykrywacze metali - przepisy w Polsce, prawo 2021 i kary

Przepisy dotyczące poszukiwań z wykrywaczem metali dotyczą jedynie zabytków. Co jednak oznacza “zabytek”? Zgodnie z prawem jest to:

“Nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.”

Definicja od lat budzi kontrowersje, okazuje się bowiem bardzo niejednoznaczna. Wielu znawców tematu twierdzi, że finalna decyzja jest zależna wyłącznie od interpretacji przepisów przez danego konserwatora zabytków.

Jakie kary grożą za poszukiwanie zabytków bez zezwolenia konserwatora zabytków? Mówi o tym art. 109c ustawy o ochronie zabytków:

„Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Kara wydaje się wysoka, biorąc pod uwagę, że jeszcze do 2018 roku opisany czyn stanowił jedynie wykroczenie. Obecnie jest on klasyfikowany jako przestępstwo.

To nie wszystko - jeśli zajdzie podejrzenie, że doszło do uszkodzenia lub zniszczenia obiektu archeologicznego, sprawy grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności!

Gdzie możemy szukać?

Ponieważ regulacje dotyczą jedynie przedmiotów zabytkowych, w Polsce zezwolenia nie wymaga:

  1. Poszukiwanie rzeczy zagubionych przy pomocy wykrywacza metali.

  2. Poszukiwanie meteorytów z detektorem.

  3. Używanie wykrywacza metali na publicznej plaży.

Podsumowując…

Zgodnie z prawem, w naszym kraju pozwolenie na poszukiwania przy użyciu wykrywacza metali faktycznie jest konieczne. Dotyczy ono jednak wyłącznie przedmiotów zabytkowych, ponieważ stanowią własność Skarbu Państwa. Niestety, przyjęta definicja zabytku budzi wątpliwości i nie jest jednoznaczna. Aby móc praktykować detektorystykę całkowicie legalnie, należy wypełnić stosowny wniosek o pozwolenie i dostarczyć go do właściwego Urzędu Ochrony Zabytków.

Komentarze do wpisu (42)

3 marca 2022

SYSTEM SHIT ***** ***

15 kwietnia 2022

A po polu można?

17 kwietnia 2022

Na swojej działce budowlanej mogę poszukiwać czego chce muszę tylko oddać przedmioty objęte ustawa o zabytkach itp.

5 lipca 2022

Co jeżeli w lesie poszukuje zagubionej rzeczy a przez przypadek znajdę przedmiot podchodzący pod zabytek?

6 lipca 2022

W takim przypadku należy niezwłocznie powiadomić WKZ.

10 lipca 2022

Jak znajdziesz do kieszeni i nikomu ani słowa, do tego takie prawo zmusza. Normalnie znaleziona rzecz, poza terenami prywatnymi powinna stawać się własnością znalazcy. Przy wyjątkowo cennych historycznie znaleziskach, Państwo powinno mieć możliwość wykupu według wartości. A tak do kieszeni i za granicę.

17 lipca 2022

Nie można podać jebaaa dty co zabytak a co nie ja pierd itak będe szukał

21 lipca 2022

A czy w rzece można szukać np. Złota? Czy trzeba mieć pozwolenie?

24 lipca 2022

CHORE PANSTWO .....!!!!!!!!!!!!!OD 300 LAT TAK SIE DZIEJE BO RZADZA W POLSCE KANALIE....!!!!!!

28 lipca 2022

TAK TO POJEBANY KRAJ NA WSZYSTKO POZWOLENIE ,NIEBAWEM NA MŁOTKI I SIEKIERY WPROWADZĄ ,A SAMI GNATY POD PACHAMI NOSZĄ ,NASZA ARMIA ZOSTAŁA ROSPIERD0LONA W 90 LATACH .POCIENTE I ZEZŁOMOWANE NOWE MOSINY ,MOŻNA BY OBRONE CYWILNĄ UTWOŻYĆ ,KILKA TYSIĘCY PISTOLETÓW TT .PROSTYCH I SKUTECZNYCH PODAROWALIŚMY LITWIE ,ONI SPRZEDALI HINOLOM BO TAM CAŁY CZAS JE MAJĄ, BO POCO ZMIENIAĆ COŚ CO JEST NIEZAWODNE JAK KBKAK, KOSY,I BUTELKI Z NAFTĄ BO BENZYNY MAŁO ,LICZMY JAK W 39 ŻE NAS OBRONIĄ .TAKI HUJ ,BIZNES .NA NAS KRĘCOM.I ZŁOM SPRZEDAJĄ, ,MOŻE TIKO Z WIERZYCZKĄ, TO WIZJE MACIELEWICZA ,ARMATY, I OCHOTNICY. KTO MĄDRY MŁODY NIECH JEDZIE W PIZDU ZDALA OD TEGO BURDELU ,PRZECIERZ TU WSZYSTKO JEST NA NIE,

29 lipca 2022

Super,Ale sie usmialam,chce jutro z Moin nowym DEUS II,w las ruszyc i przetestowac Naturalnie szukam tylko moich zaginionych kluczy od samochodu i Meteorow

4 sierpnia 2022

Czy kolekcje zabytków w rękach prywatnych są nadal własnością państwa ? Tak wynika z tej ustawy. Kiedy kupuję ruiny pałacu od państwa i na terenie znajduję rzeźbę z 16 wieku to mam zrozumieć że rzeźba nadal należy do państwa! Czy tak? A czemu państwo nie poszukało sobie samemu? To jest nie zgodne z prawami człowieka! Jest dyskryminujące prawo własności!

8 sierpnia 2022

Oprócz zgody konserwatora zabytków, wymagana jest również zgoda właściciela działki. Zarówno las, pola, jak i jezioro czy rzeka posiadają właścicieli. Bez zgody można jedynie na plażach publicznych.

4 września 2022

A jeśli ktoś ma przedmiot zabytkowy np. po dziadku i chce go sprzedać?

25 września 2022

Pojbalo

18 października 2022

Czyli meteorytów możemy szukac wszędzie jak coś:(

23 października 2022

Trzeba trochę poczytać bo nie sztuka trafić na minę..

24 października 2022

Czy ktoś mi powie skąd oni k**** mogą wiedzieć że doszło do uszkodzenia lub zniszczenia.

6 grudnia 2022

Zapomnieliście o jeszcze jednym za możliwość poszukiwań zabytków na waszej ziemi za którą non stop płacimy podatki kupując sprzęt za niekiedy parę tysi musimy oczywiście uiścić opłatę a jak by inaczej i koniec końców wszystko oddać konserwatorowi a on i tak patrzy na nas jakbyśmy to mu ukradli chory bez umiaru kraj !!!

14 grudnia 2022

Kupiłem wykrywacz marki garrett czy ktoś wie, czy to dobry zakup ?

19 grudnia 2022

Znalazłeś siedź cicho, jak wartość duża wywieźć za granicę i sprzedać na białym rynku, państwowy czarny rynek jest zabujczy, prawo polskie nie istnieje

20 stycznia 2023

Kontynuacja prawa Stalina , to on wprowadził takie prawo a nasi naśladują, bo najlepiej jest z człowieka zrobić bandytę ,żeby móc się do nigo dobrać

23 stycznia 2023

Mam własną działkę porośnięta młodymi drzewami chciałbym ją oczyścić z wszelkiego nowoczesnego złomu, zaznaczam że nie poszukuje żadnych zabytków historycznych ani archeologicznych to też muszę mieć pozwolenie czy nie.

25 stycznia 2023

Panie Wiesławie nie musi Pan mieć.

3 lutego 2023

Mam taką sytuację.. dziadek mieszkajacy u mnie na starość, zmarł jakiś czas temu. Ostatnio odezwał się kuzyn z informacją że dziadek przed śmiercią pokazał mu gdzie w pomieszczeniu gosp. znajdującym się w moim bloku zamurował rodzinny skarb. Pomieszczenia te są już aktualnie wynajmowane przez kogoś innego. Jeżeli dogadam się z aktualnym najemcą to LEGALNIE odzyskam własność czy jest to podciągnięte pod poszukiwanie zabytków? Btw proszę podpowiedzcie jaki sprzęt będzie najlepszy do takiej roboty? Jak sądzę ten skarb to jakaś biżuteria złota. W ciasnym schowku prawdopodobnie.

4 lutego 2023

Arek proszę o telefon w tygodniu 795970990,

26 lutego 2023

Czy wykopanie rosyjskiego zolnierza w obszarze bitwy ,wedlug prawa jest zabytkiem, czy rzecz zgubiona,bo rosjanie zabierali poleglych na polu bitwy,poniewaz zolnierzd byli nafaszerowani tym co nakradli po drodze,: zegarki pierscionki i inne przedmioty co udalo sie wsadzic do mundudu

14 marca 2023

Jak znajdziesz zabytek to nie ułatwiaj sprawy tym łajzą tylko zakop

17 kwietnia 2023

Genie take pozwolenie Damon

20 kwietnia 2023

Jestem ciekawy ile osób się stosuje do tego prawa

3 maja 2023

Czyli lepiej żeby nikt nigdy tego nie odkrył i zabytek po prostu przepadł... I wy próbujecie jeszcze bronić takich przepisów?

14 maja 2023

Nie warto próbować sprzedawać,znalezione zabytkowe rzeczy w internecie, istnieje policja internetowa która zajmuje się namierzaniem takich rzeczy. Jeżeli znajdziecie przez przypadek zabytkowe rzeczy w ziemi, należy jak najszybciej skontaktować się z konserwatorem zabytków, muzeum,lub komisariatem Policji. Nie warto próbować je sprzedać ponieważ konsekwencje mogą być bardzo poważne.

9 czerwca 2023

Nie zdurnialem aż tak bardzo znalezione nie kradzione znaczy moje i do Żyda były multum butelek wina z przed chyba stu lat my smarki podz dzieliliśmy się a potem donos był i psiarnia zarekwirowala ale co nasze to nasze było na handlowej w zulichau było klawo

25 czerwca 2023

Tak czytam te komentarze i się śmieję! „(…) chory kraj (…)”, „(na wszystko trzeba mieć pozwolenia, niedługo na młotek też (…)” itp. Zamiast pluć jadem, zastanowiliście chociaż trochę? No właśnie nikt się nie zastanowił i plecie głupoty! Taki pro tip na przyszłość: prawo jest dla was, a nie wy dla prawa (nawet nie zaczynajcie w stylu „mąż ciotki mojej babki ciotecznej miał tak że… Ble ble ble ble ble”!). Wróćmy na ziemię - jeżeli zachodzi taka sytuacja, że jesteście podejrzani o przywłaszczenie zabytkowego przedmiotu, to Wam powinno się udowodnić winę, a nie Wy musicie udowadniać swojej niewinności! Jeżeli robicie coś całkowicie legalnego, nie macie się czego bać! A jeśli jakimś cudem znajdziecie na płazy w piasku jakiś zabytek, to Wam powinno się udowodnić, że złamaliście prawo, a nie na odwrót! Znawców swoje prawa i nie dajcie się zrobić w bambuko - nawet nieświadomie przez policję! I jeszcze jedno - nie należy bać się sądów!!!

3 września 2023

Dzień dobry. Podobno jest projekt nowej ustawy dotyczącej spraw związanych z używaniem wykrywacza metali? Czy może Pan to potwierdzić? Pozdrawiam.

3 września 2023

Tak potwierdzamy. https://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/3383_u/$file/3383_u.pdf

3 września 2023

Pięknie dziękuję za szybką odpowiedź. Bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdyby mógł Pan w prostszych słowach, nam, tym wszystkim zainteresowanym, wyłożyć co i jak będzie obowiązywać od 1 maja 2024. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

4 września 2023

Myślę ze za jakiś czas powstanie artykuł na ten temat.

7 października 2023

Czy można kupić i wysłać bez problemu wykrywacz metali do Turcji?

6 listopada 2023

Jak coś się znajdzie najlepiej zrobić sobie fotkę na pamiątkę umieścić w chmurze spakowaną z hasłem i zakopać tam gdzie się znalazło. Skoro państwo jest właścicielem to niech sobie pilnuje i szuka swojej własności. Nigdy niczego nawet zardzewiałego gwoździa nie zabieram. Jak się prawo zmieni to odwiedzę zapisane miejsca i zaniosę do muzeum. Obecnie nie mam ochoty na grzywnę ani na więzienie. Szukam meteorytów, nic innego mnie nie interesuje ze względu na głupie prawo, meteorytu jeszcze nie znalazłem więc stan kolekcji znajdek w domu to 0. A jeszcze resorak mojego syna znaleziony na plaży nad naszym pięknym Bałtykiem ;).

15 marca 2024

Jeżeli interesują mnie TYLKO METEORYTY , to w razie " zainteresowania " służb , jak mam udowodnić swoją NIEWINNOŚĆ ? I czy na sprzęt i poszukiwania konieczny PAPIER ? ZBYT WIELE NIEJASNOŚCI I DOWOLNOŚCI ..... TYLKO METEORYTY !

20 marca 2024

Witam, mam pytanie. Jakiś czas temu, nie daleko swego domu, zgubiłem na poboczu drogi powiatowej swoją złotą obrączkę .Mam zamiar ją odnaleźć. I teraz: czy muszę mieć zgodę Zarządu Dróg?, czy muszę wcześniej zgłosić ten fakt w naszym komisariacie policji?-bo facet z detektorem przy drodze to na pewno wzbudzi zainteresowanie szczególnie tych ,,życzliwych" i czy muszę ,,żebrać " o pozwolenie na poszukiwania u konserwatora zabytków, bo dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że miejscowość położona jest na Szlaku Bursztynowym. Znajomy ,żeby postawić u siebie budynek gospodarczy, musiał mieć nadzór archeologa ,podczas kopania fundamentów. I mam jeszcze jedno pytanie, takie trochę techniczne jeśli chodzi o detektory, a mianowicie, czy mają one fabrycznie montowany GPS? Ponieważ kiedyś ,w jakiejś audycji radiowej , o tematyce poszukiwania skarbów, jakiś fachowiec w tej dziedzinie z całym przekonaniem wygłosił właśnie taką teorię. Więc wychodziłoby na to ,że i tutaj jest pełna inwigilacja?

Zadzwoń do Nas!:

Telefon: 795 970 990

Email: biuro@detect.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
;
Sklep internetowy Shoper.pl