Opinie o Nas
Wykrywacz metali a prawo. Czy trzeba mieć zezwolenie? 26
Wykrywacz matali a prawo. Czy trzeba mieć zezwolenie?

Liczba pasjonatów detektorystyki w Polsce stale rośnie. Nie ma co się temu dziwić - przy pomocy wykrywacza metali i odrobiny chęci każdy może poczuć się jak poszukiwacz skarbów rodem z filmu przygodowego. Tego typu hobby niejednokrotnie rozwija także wiedzę historyczną i archeologiczną. Wielu początkujących detektorystów zadaje sobie jednak pytanie, czy potrzebne jest zezwolenie na wykrywacz metali i poszukiwanie przedmiotów z jego użyciem? Czy od istniejących przepisów istnieją jakieś wyjątki? I jak możemy praktykować to hobby w pełni legalnie? Jeśli Ciebie również nurtują te i inne pytania - pozostań na stronie. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z prawnym aspektem detektorystyki.

Czy używanie wykrywacza metali jest legalne?

W wielu kręgach krążą stwierdzenia, że do nabycia wykrywacza metali potrzebne jest pozwolenie - są one całkowicie błędne. W Polsce wykrywacze metali są zupełnie legalne. Tak samo bezpieczne i niewymagające specjalnych dokumentów jest posiadanie ich.

Inną kwestię stanowi czynność, jaką jest poszukiwania z wykrywaczem metali. Ten rodzaj aktywności w naszym kraju jest objęty regulacjami prawnymi. Dotyczą one jednak wyłącznie wykorzystywania wykrywaczy do odnajdywania zabytków - w tym celu konieczne jest zezwolenie. Dokładniej opisuje to Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. 2003 Nr 162 poz. 1568), zgodnie z którą:

“[...] poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania wymaga pozwolenia miejscowo właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.”

Wykrywacze metali - przepisy w Polsce, prawo 2021 i kary

Przepisy dotyczące poszukiwań z wykrywaczem metali dotyczą jedynie zabytków. Co jednak oznacza “zabytek”? Zgodnie z prawem jest to:

“Nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.”

Definicja od lat budzi kontrowersje, okazuje się bowiem bardzo niejednoznaczna. Wielu znawców tematu twierdzi, że finalna decyzja jest zależna wyłącznie od interpretacji przepisów przez danego konserwatora zabytków.

Jakie kary grożą za poszukiwanie zabytków bez zezwolenia konserwatora zabytków? Mówi o tym art. 109c ustawy o ochronie zabytków:

„Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Kara wydaje się wysoka, biorąc pod uwagę, że jeszcze do 2018 roku opisany czyn stanowił jedynie wykroczenie. Obecnie jest on klasyfikowany jako przestępstwo.

To nie wszystko - jeśli zajdzie podejrzenie, że doszło do uszkodzenia lub zniszczenia obiektu archeologicznego, sprawy grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności!

Gdzie możemy szukać?

Ponieważ regulacje dotyczą jedynie przedmiotów zabytkowych, w Polsce zezwolenia nie wymaga:

  1. Poszukiwanie rzeczy zagubionych przy pomocy wykrywacza metali.

  2. Poszukiwanie meteorytów z detektorem.

  3. Używanie wykrywacza metali na publicznej plaży.

Podsumowując…

Zgodnie z prawem, w naszym kraju pozwolenie na poszukiwania przy użyciu wykrywacza metali faktycznie jest konieczne. Dotyczy ono jednak wyłącznie przedmiotów zabytkowych, ponieważ stanowią własność Skarbu Państwa. Niestety, przyjęta definicja zabytku budzi wątpliwości i nie jest jednoznaczna. Aby móc praktykować detektorystykę całkowicie legalnie, należy wypełnić stosowny wniosek o pozwolenie i dostarczyć go do właściwego Urzędu Ochrony Zabytków.

Komentarze do wpisu (26)

3 marca 2022

SYSTEM SHIT ***** ***

15 kwietnia 2022

A po polu można?

17 kwietnia 2022

Na swojej działce budowlanej mogę poszukiwać czego chce muszę tylko oddać przedmioty objęte ustawa o zabytkach itp.

5 lipca 2022

Co jeżeli w lesie poszukuje zagubionej rzeczy a przez przypadek znajdę przedmiot podchodzący pod zabytek?

6 lipca 2022

W takim przypadku należy niezwłocznie powiadomić WKZ.

10 lipca 2022

Jak znajdziesz do kieszeni i nikomu ani słowa, do tego takie prawo zmusza. Normalnie znaleziona rzecz, poza terenami prywatnymi powinna stawać się własnością znalazcy. Przy wyjątkowo cennych historycznie znaleziskach, Państwo powinno mieć możliwość wykupu według wartości. A tak do kieszeni i za granicę.

17 lipca 2022

Nie można podać jebaaa dty co zabytak a co nie ja pierd itak będe szukał

21 lipca 2022

A czy w rzece można szukać np. Złota? Czy trzeba mieć pozwolenie?

24 lipca 2022

CHORE PANSTWO .....!!!!!!!!!!!!!OD 300 LAT TAK SIE DZIEJE BO RZADZA W POLSCE KANALIE....!!!!!!

28 lipca 2022

TAK TO POJEBANY KRAJ NA WSZYSTKO POZWOLENIE ,NIEBAWEM NA MŁOTKI I SIEKIERY WPROWADZĄ ,A SAMI GNATY POD PACHAMI NOSZĄ ,NASZA ARMIA ZOSTAŁA ROSPIERD0LONA W 90 LATACH .POCIENTE I ZEZŁOMOWANE NOWE MOSINY ,MOŻNA BY OBRONE CYWILNĄ UTWOŻYĆ ,KILKA TYSIĘCY PISTOLETÓW TT .PROSTYCH I SKUTECZNYCH PODAROWALIŚMY LITWIE ,ONI SPRZEDALI HINOLOM BO TAM CAŁY CZAS JE MAJĄ, BO POCO ZMIENIAĆ COŚ CO JEST NIEZAWODNE JAK KBKAK, KOSY,I BUTELKI Z NAFTĄ BO BENZYNY MAŁO ,LICZMY JAK W 39 ŻE NAS OBRONIĄ .TAKI HUJ ,BIZNES .NA NAS KRĘCOM.I ZŁOM SPRZEDAJĄ, ,MOŻE TIKO Z WIERZYCZKĄ, TO WIZJE MACIELEWICZA ,ARMATY, I OCHOTNICY. KTO MĄDRY MŁODY NIECH JEDZIE W PIZDU ZDALA OD TEGO BURDELU ,PRZECIERZ TU WSZYSTKO JEST NA NIE,

29 lipca 2022

Super,Ale sie usmialam,chce jutro z Moin nowym DEUS II,w las ruszyc i przetestowac Naturalnie szukam tylko moich zaginionych kluczy od samochodu i Meteorow

4 sierpnia 2022

Czy kolekcje zabytków w rękach prywatnych są nadal własnością państwa ? Tak wynika z tej ustawy. Kiedy kupuję ruiny pałacu od państwa i na terenie znajduję rzeźbę z 16 wieku to mam zrozumieć że rzeźba nadal należy do państwa! Czy tak? A czemu państwo nie poszukało sobie samemu? To jest nie zgodne z prawami człowieka! Jest dyskryminujące prawo własności!

8 sierpnia 2022

Oprócz zgody konserwatora zabytków, wymagana jest również zgoda właściciela działki. Zarówno las, pola, jak i jezioro czy rzeka posiadają właścicieli. Bez zgody można jedynie na plażach publicznych.

4 września 2022

A jeśli ktoś ma przedmiot zabytkowy np. po dziadku i chce go sprzedać?

25 września 2022

Pojbalo

18 października 2022

Czyli meteorytów możemy szukac wszędzie jak coś:(

23 października 2022

Trzeba trochę poczytać bo nie sztuka trafić na minę..

24 października 2022

Czy ktoś mi powie skąd oni k**** mogą wiedzieć że doszło do uszkodzenia lub zniszczenia.

6 grudnia 2022

Zapomnieliście o jeszcze jednym za możliwość poszukiwań zabytków na waszej ziemi za którą non stop płacimy podatki kupując sprzęt za niekiedy parę tysi musimy oczywiście uiścić opłatę a jak by inaczej i koniec końców wszystko oddać konserwatorowi a on i tak patrzy na nas jakbyśmy to mu ukradli chory bez umiaru kraj !!!

14 grudnia 2022

Kupiłem wykrywacz marki garrett czy ktoś wie, czy to dobry zakup ?

19 grudnia 2022

Znalazłeś siedź cicho, jak wartość duża wywieźć za granicę i sprzedać na białym rynku, państwowy czarny rynek jest zabujczy, prawo polskie nie istnieje

20 stycznia 2023

Kontynuacja prawa Stalina , to on wprowadził takie prawo a nasi naśladują, bo najlepiej jest z człowieka zrobić bandytę ,żeby móc się do nigo dobrać

23 stycznia 2023

Mam własną działkę porośnięta młodymi drzewami chciałbym ją oczyścić z wszelkiego nowoczesnego złomu, zaznaczam że nie poszukuje żadnych zabytków historycznych ani archeologicznych to też muszę mieć pozwolenie czy nie.

25 stycznia 2023

Panie Wiesławie nie musi Pan mieć.

3 lutego 2023

Mam taką sytuację.. dziadek mieszkajacy u mnie na starość, zmarł jakiś czas temu. Ostatnio odezwał się kuzyn z informacją że dziadek przed śmiercią pokazał mu gdzie w pomieszczeniu gosp. znajdującym się w moim bloku zamurował rodzinny skarb. Pomieszczenia te są już aktualnie wynajmowane przez kogoś innego. Jeżeli dogadam się z aktualnym najemcą to LEGALNIE odzyskam własność czy jest to podciągnięte pod poszukiwanie zabytków? Btw proszę podpowiedzcie jaki sprzęt będzie najlepszy do takiej roboty? Jak sądzę ten skarb to jakaś biżuteria złota. W ciasnym schowku prawdopodobnie.

4 lutego 2023

Arek proszę o telefon w tygodniu 795970990,

Zadzwoń do Nas!:

Telefon: 795 970 990

Email: biuro@detect.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
;
Sklep internetowy Shoper.pl