Opinie o Nas
Wykrywacz matali a prawo. Czy trzeba mieć zezwolenie? 3
Wykrywacz matali a prawo. Czy trzeba mieć zezwolenie?

Liczba pasjonatów detektorystyki w Polsce stale rośnie. Nie ma co się temu dziwić - przy pomocy wykrywacza metali i odrobiny chęci każdy może poczuć się jak poszukiwacz skarbów rodem z filmu przygodowego. Tego typu hobby niejednokrotnie rozwija także wiedzę historyczną i archeologiczną. Wielu początkujących detektorystów zadaje sobie jednak pytanie, czy potrzebne jest zezwolenie na wykrywacz metali i poszukiwanie przedmiotów z jego użyciem? Czy od istniejących przepisów istnieją jakieś wyjątki? I jak możemy praktykować to hobby w pełni legalnie? Jeśli Ciebie również nurtują te i inne pytania - pozostań na stronie. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z prawnym aspektem detektorystyki.

Czy używanie wykrywacza metali jest legalne?

W wielu kręgach krążą stwierdzenia, że do nabycia wykrywacza metali potrzebne jest pozwolenie - są one całkowicie błędne. W Polsce wykrywacze metali są zupełnie legalne. Tak samo bezpieczne i niewymagające specjalnych dokumentów jest posiadanie ich.

Inną kwestię stanowi czynność, jaką jest poszukiwania z wykrywaczem metali. Ten rodzaj aktywności w naszym kraju jest objęty regulacjami prawnymi. Dotyczą one jednak wyłącznie wykorzystywania wykrywaczy do odnajdywania zabytków - w tym celu konieczne jest zezwolenie. Dokładniej opisuje to Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. 2003 Nr 162 poz. 1568), zgodnie z którą:

“[...] poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania wymaga pozwolenia miejscowo właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.”

Wykrywacze metali - przepisy w Polsce, prawo 2021 i kary

Przepisy dotyczące poszukiwań z wykrywaczem metali dotyczą jedynie zabytków. Co jednak oznacza “zabytek”? Zgodnie z prawem jest to:

“Nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.”

Definicja od lat budzi kontrowersje, okazuje się bowiem bardzo niejednoznaczna. Wielu znawców tematu twierdzi, że finalna decyzja jest zależna wyłącznie od interpretacji przepisów przez danego konserwatora zabytków.

Jakie kary grożą za poszukiwanie zabytków bez zezwolenia konserwatora zabytków? Mówi o tym art. 109c ustawy o ochronie zabytków:

„Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Kara wydaje się wysoka, biorąc pod uwagę, że jeszcze do 2018 roku opisany czyn stanowił jedynie wykroczenie. Obecnie jest on klasyfikowany jako przestępstwo.

To nie wszystko - jeśli zajdzie podejrzenie, że doszło do uszkodzenia lub zniszczenia obiektu archeologicznego, sprawy grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności!

Gdzie możemy szukać?

Ponieważ regulacje dotyczą jedynie przedmiotów zabytkowych, w Polsce zezwolenia nie wymaga:

  1. Poszukiwanie rzeczy zagubionych przy pomocy wykrywacza metali.

  2. Poszukiwanie meteorytów z detektorem.

  3. Używanie wykrywacza metali na publicznej plaży.

Podsumowując…

Zgodnie z prawem, w naszym kraju pozwolenie na poszukiwania przy użyciu wykrywacza metali faktycznie jest konieczne. Dotyczy ono jednak wyłącznie przedmiotów zabytkowych, ponieważ stanowią własność Skarbu Państwa. Niestety, przyjęta definicja zabytku budzi wątpliwości i nie jest jednoznaczna. Aby móc praktykować detektorystykę całkowicie legalnie, należy wypełnić stosowny wniosek o pozwolenie i dostarczyć go do właściwego Urzędu Ochrony Zabytków.

Komentarze do wpisu (3)

3 marca 2022

SYSTEM SHIT ***** ***

15 kwietnia 2022

A po polu można?

17 kwietnia 2022

Na swojej działce budowlanej mogę poszukiwać czego chce muszę tylko oddać przedmioty objęte ustawa o zabytkach itp.

Zadzwoń do Nas!:

Telefon: 795 970 990

Email: biuro@detect.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
;
Sklep internetowy Shoper.pl