Opinie o Nas
Czy można i czy warto szukać wykrywaczem metali na plaży 0
Czy można i czy warto szukać wykrywaczem metali na plaży

Chodzenie z wykrywaczem metalu po plaży to dla niektórych przyjemne hobby, a dla innych – sposób na dodatkowy zarobek. Czy używanie wykrywacza metali na plaży może się opłacić, a przede wszystkim – czy jest to legalne? Przeczytaj nasz poradnik!

Czy można szukać wykrywaczem na plaży? Co na ten temat mówią przepisy?

Jeśli przeglądasz wykrywacze metali i zastanawiasz się nad zakupem jednego z nich, ale nie wiesz, czy używanie takiego sprzętu jest legalne, nie musisz się obawiać. Jeszcze kilka lat temu przepisy były dość nieprecyzyjne, ale teraz ta kwestia jest już uregulowana. Można bez wątpienia stwierdzić, że używanie wykrywacza metali na plaży jest legalne. Spójne oświadczenia w tej sprawie wydały Urzędy Morskie w Słupsku, Gdyni i Szczecinie. Jeśli prowadzisz poszukiwania na własny użytek, nie musisz zgłaszać nigdzie tego faktu ani mieć pozwolenia na wykrywacz metali na plaży.

Warto jednak pamiętać, że z poszukiwaniami metalowych przedmiotów wiążą się pewne ograniczenia. Zarówno wykrywacze, jak i akcesoria do wykrywacza metali, są sprzętem, którego nie wolno używać:

    • parkach narodowych i rezerwatach;
    • na terenach wojskowych;
    • na terenach objętych nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków;
    • na wydmach, klifach, w lasach nadmorskich, portach rybackich i przystaniach.

Oznacza to, że chodzenie z wykrywaczem metali jest dozwolone tylko w piaszczystym pasie nadmorskim. Pamiętaj jednak, że przepisy mówią o tym, by po zakończeniu poszukiwań pozostawić plażę w niezmienionym stanie.
Jeśli chcesz prowadzić poszukiwania w miejscu innym niż plaża, możesz to zrobić, ale potrzebujesz zgody właściciela terenu lub Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To ważne, ponieważ od kilku lat nielegalne używanie wykrywacza metalu nie jest już traktowane jako wykroczenie, ale jako przestępstwo.

Wykrywacz metalu na plaży – czy w piasku znajdziesz cenne skarby?

To właśnie nadbałtyckie plaże są najczęściej przeszukiwane przez osoby, które chcą znaleźć wartościowe przedmioty. I nie chodzi tu wcale o pozostałości z czasów II wojny światowej czy starą biżuterię, ale o przedmioty codziennego użytku, które zdarza się pozostawić plażowiczom. Czasem za pomocą wykrywacza metalu na plaży udaje się znaleźć drobne monety, kolczyki czy pierścionki, o których zapomniały osoby wypoczywające nad morzem. Takie znaleziska należą jednak do rzadkości – doświadczeni zbieracze są zgodni co do tego, że najczęściej wykrywacz metalu wskazuje na… kapsle od piwa i inne bezużyteczne metalowe przedmioty.

Wśród osób, które chodzą z wykrywaczami metali po plażach, przeważa opinia, że od kilku lat coraz trudniej jest znaleźć w ten sposób cokolwiek wartościowego. Wynika to ze zmiany przyzwyczajeń plażowiczów. Coraz więcej punktów gastronomicznych i sklepików przy plażach akceptuje płatności kartą, dlatego na wakacje można praktycznie nie zabierać drobnej gotówki.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że używanie wykrywacza metali na plaży stało się w ostatnich latach popularne. Konkurencja jest duża, ale możesz zwiększyć swoje szanse, wybierając mało uczęszczane miejsca lub szukając w godzinach wczesnoporannych.

Znalazłeś na plaży przedmiot, który chcesz zatrzymać dla siebie? Dowiedz się, czy możesz to zrobić

Zgodnie z polskim prawem możesz zatrzymać tylko niektóre przedmioty znalezione za pomocą wykrywacza metali. Wszystkie, których wartość przekracza 100 złotych (np. monety, biżuteria), powinno się zgłosić do odpowiedniego Starostwa Powiatowego. Urząd musi przyjąć taki przedmiot w depozyt, a następnie ogłosić jego znalezienie w Biuletynie Informacji Publicznej.

Z uwagi na burzliwą historię naszego kraju, poszukiwaczom zdarza się znaleźć na plaży militaria pochodzące z dawnych czasów, głównie z II wojny światowej. Może to być nie tylko drobna amunicja, ale również ciężkie pociski. Niezależnie od rozmiarów i przeznaczenia przedmiotu, każdy taki przypadek należy natychmiast zgłosić policji.

Szczególnie szkodliwe może być przywłaszczanie sobie przedmiotów zabytkowych, które dla poszukiwacza są tylko ciekawą pamiątką, a dla archeologów mogłyby stanowić cenny przedmiot badań. Gdy takie przedmioty zostaną zabrane z miejsca, w którym je znaleziono, tracą tzw. kontekst archeologiczny – badacze nie mogą już ustalić, z jakiego okresu pochodzą i w jaki sposób były używane.

Podsumowanie – czy warto i czy można szukać wykrywaczem metali na plaży?

Plaża to dobre miejsce dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z poszukiwaniami za pomocą wykrywacza metali. Aby korzystać z wykrywacza w takim miejscu, nie potrzebujesz pozwolenia. Nawet jeśli nie uda Ci się znaleźć nic cennego, zdobędziesz potrzebne doświadczenie, a wyprawie na plażę na pewno będzie towarzyszył dreszczyk emocji. Masz ochotę spróbować? U nas zaopatrzysz się w wybrany model wykrywacza, słuchawki do wykrywacza i inne akcesoria!

Komentarze do wpisu (0)

Zadzwoń do Nas!:

Telefon: 795 970 990

Email: biuro@detect.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
;
Sklep internetowy Shoper.pl