Opinie o Nas
Gdzie szukać monet z wykrywaczem? 0
Gdzie szukać monet z wykrywaczem?

W Polsce stale przybywa tak zwanych “poszukiwaczy skarbów”, czyli detektorystów szukających różnego rodzaju metalowych artefaktów, najczęściej przy pomocy specjalnych wykrywaczy metali. Jest to niezwykle ciekawe, ale też satysfakcjonujące hobby. Do  jednej z najpopularniejszych zdobyczy należą natomiast monety. Mogą to być zarówno monety zabytkowe, czyli tak zwane numizmaty, jak również współczesne. Interesuje Cię przygoda, jaką jest poszukiwanie monet wykrywaczem metali, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej!

Jak szukać monet?

W Polsce, by móc legalnie poszukiwać zabytków (w tym monet) wykrywaczem metali, należy uzyskać specjalną zgodę od Konserwatora Zabytków. Regulują to dwa dokumenty: “Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami” oraz “Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 2 sierpnia 2018 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich i badań konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz robót budowlanych, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, a także badań archeologicznych i poszukiwań zabytków”.

Niezależnie więc od miejsca, w którym szukamy monet przy pomocy wykrywacza metali, konieczna jest zgoda wspomniana powyżej. Wyjątek stanowią jedynie publiczne plaże. Natomiast i w tym wypadku istnieją określone warunki, z którymi najlepiej zapoznać się na stronach Urzędów Morskich.

Gdzie szukać monet w ziemi?

Główna zasada poszukiwania zabytkowych monet przy pomocy wykrywacza metalu polega na tym, że monety są zazwyczaj tam, gdzie niegdyś byli ludzie. Warto zatem przestudiować źródła historyczne: stare mapy, kroniki czy artykuły prasowe. Wiedza zdobyta dzięki takim materiałom pozwoli nam bowiem odkryć, które tereny w naszej okolicy były kiedyś najbardziej ruchliwe i najważniejsze społecznie.

Dodatkowo, są konkretne miejsca, których nigdy nie zaszkodzi sprawdzić, na przykład:

  • samotne drzewa,
  • samotne głazy,
  • kapliczki,
  • skrzyżowania dróg,
  • stare mosty i brody.

Zainteresuj się również okolicami przedwojennych tawern, zajazdów oraz przydrożnych karczm.

Szukanie monet w lesie

To, czy szukamy zabytkowych monet w lesie czy też na innym terenie, nie ma szczególnego znaczenia dla skuteczności łowów. Jak już bowiem zostało wspomniane - monety są najprawdopodobniej tam, gdzie byli niegdyś ludzie. Jednak biorąc pod uwagę bogatą historię naszego kraju, na znalezienie pogubionych niegdyś monet liczyć można niemal wszędzie - zarówno lasach, jak i na polach czy łąkach.

Szukanie monet na plaży

Plaże uznawane są za szczególnie obfitujące w zakopane monety. Niestety - niekoniecznie są to monety zabytkowe, czyli numizmaty. Jeśli jednak wyjątkowo interesuje Cię szukanie monet na plaży, koniecznie postaw na wykrywacze metali z wodoodporną cewką oraz funkcją regulacji trybów dyskryminacji, która pozwoli na odróżnienie złota i srebra od stali i żelaza.

Publiczne plaże, jak już zostało wspomniane, stanowią także wyjątek od konieczności uzyskania zgody na poszukiwanie zabytkowych monet wykrywaczem metalu od Konserwatora Zabytków. Z tego powodu stanowią one jeszcze bardziej atrakcyjny cel dla detektorystów. Nie zapomnij jednak, by zapoznać się z dokładnymi warunkami danego Urzędu Morskiego.

Podsumowując...

Monety to przedmioty tak uniwersalne, że znalezienie ich przy pomocy wykrywacza metali jest prawdopodobne niemal na wszystkich rodzajach terenów. Przed przystąpieniem do poszukiwań należy jednak uzyskać oficjalną zgodę od Konserwatora Zabytków, a także pamiętać, że zgodnie z prawem każda odnaleziona zabytkowa zdobycz jest własnością Skarbu Państwa. Mimo to, poszukiwanie monet z wykrywaczem metali jest niewątpliwie wielką frajdą. Nic więc dziwnego, że na to hobby decyduje się coraz więcej Polaków. Spróbuj i Ty!

Komentarze do wpisu (0)

Zadzwoń do Nas!:

Telefon: 795 970 990

Email: biuro@detect.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
;
Sklep internetowy Shoper.pl