Opinie o Nas
Jak otrzymać pozwolenie na poszukiwanie zabytków od Lasów Państwowych? 5
Jak otrzymać pozwolenie na poszukiwanie zabytków od Lasów Państwowych?

Będziemy pracować na podstawie wymogów Zarządzenia nr. 47 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Pozyskanie terenów od Nadleśnictwa działa podobnie jak w przypadku instytucji. Aby uzyskać zgodę musimy do nich wysłać pismo z prośbą i jeżeli nie popełnimy żadnych błędów formalnych wtenczas nie powinno być problemów z otrzymaniem takiej zgody.

Jako pierwszą rzecz sugeruję przygotować wniosek do Nadleśnictwa. Wzór prośby o udostępnienie terenu znajdziesz pod linkiem. Tekst zaznaczony na niebiesko to mój komentarz.

Następnym krokiem jest wybranie terenów, które nas interesują.

  1. Wchodzimy na stronę
  2. Szukamy interesującego nas terenu
  3. Na dole strony klikamy drukarkę, wybieramy skalę nie mniejszą niż 1:10000, wskazujemy zakres i naciskamy na drukarkę. W ten sposób na naszym komputerze zapisze się mapa wybranego terenu. Możesz ją od razu wydrukować bez konieczności zapisu, ale osobiście uważam, że lepiej takie rzeczy mieć zapisane, gdyby trzeba było do nich wrócić.
  4. Sprawdzamy informacje o danej działce leśnej – w tym celu z menu po lewej stronie używamy ikonki informacyjnej „I” a następnie najeżdżamy na wybrany przez nas teren i klikamy obręby ewidencyjne.
  5. Wpisujemy dane obrębu do wniosku i jeżeli w danym obrębie chcemy przeszukać kilka różnych działek wtedy wpisujemy je wszystkie.
  6. Drukujemy mapy. Na wydrukach zaznaczamy działki, które wybraliśmy. Możemy zakreślić je cienkopisem. Dla ułatwienia pracy leśniczemu u góry kartki można wpisać kod gminy i kod obrębu ewidencyjnego – nie będzie wtedy musiał tego samodzielnie szukać.

Tak przygotowane dokumenty wysyłamy listownie do swojego Nadleśnictwa. W przesyłce musi znaleźć się:
- podpisany wniosek o udostępnienie terenów
- mapy terenów na których chcemy prowadzić poszukiwania

Nadleśnictwo ma 30 dni na odpowiedź. W przypadku braków formalnych będziemy mogli wysłać uzupełnienie. W odpowiedzi od Nadleśnictwa otrzymamy też wymogi z ich strony (mogą się różnić w zależności od Nadleśnictwa) jak na przykład konieczność poinformowania ich o wyjściu w teren.

Warto zaznaczyć, że mapy, które przekazujemy Nadleśnictwu nie mają ‘mocy prawnej’ we wniosku do WKZ. W tym celu musimy wydrukować mapy topograficznej zgodnie z naszym innym poradnikiem. We wniosku dla WKZ nie wpisujemy też numerów obrębów leśnych, a  numery identyfikacyjne gruntu.

Jeżeli macie jakieś pytania piszcie na mikolaj@detect.pl – Staraliśmy się, żeby nasz poradnik był jak najbardziej klarowny, ale na pewno są jeszcze miejsca w których możemy go udoskonalić.

Darz dół!

Detect.pl - Mikołaj Nowosielski
Grupa Poszukiwaczy Obieżyświat - Dastin Wawrzyniak

 

Komentarze do wpisu (5)

16 lutego 2022

czy nieletni może wyrobić sobie takie zezwolenie ?

14 sierpnia 2022

Witam mam pytanie chodzi mi o uzyskanie pozwolenia na poszukiwanie w lasach . Jak piszecie we wniosku do lasów Państwowych to punktujecie każdy punkt czyli 1 Prośba o wydanie 2 osoby uczestniczące w poszukiwaniach . Czy piszecie to w formie opisowe. A czy jest możliwość wysłania Waszego pozwolenia do lasów i do WKZ . Z góry bardzo wielkie dzieki. podaje jak coś emaila mstrzeszewski1978@wp.pl

6 marca 2023

A co jeśli po upływie terminu czyli 30 dni, nadleśnictwo nie dało żadnej odpowiedzi?

18 marca 2023

czy nie letni może uzyskać takie pozwolenie? bo z kolegą chcemy zacząć taką fajną przygodę

24 marca 2023

Cześć W artykule napisałeś że wniosek i mapy wysyłamy do swojego nadleśnictwa. Czyli tego pod który podlegają wybrane działki czy obojętnie którego ? Dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

Zadzwoń do Nas!:

Telefon: 795 970 990

Email: biuro@detect.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
;
Sklep internetowy Shoper.pl